Historijat neurofeedbacka

Razvoj neurofeedbacka je započeo u kasnim 50-tim i ranih 60- tih godina zahvaljujuči radu dva naučnika Dr Joe Kamiya na Sveučilištu u Chicagu i dr. Barry Sterman na UCLA.
Dr. Kamiya je proučavao svijest i otkrio da se pomoću jednostavnog sistema nagrađivanja ljudi mogu naučiti mijenjati aktivnost mozga. Ovo je bio prvi trening EEG neurofeedbacka.
Dr. Joe Kamiya  - otac neurofeedbacka 
S druge strane Barry Sterman je istraživao cikluse spavanja kod mačaka te im je zbog toga snimao EEG.  Kako je mačke hranio pa je primjetio da se javlja jedan specifičan ritam u obrascima njihovih  moždanih valova neposredno prije nego što su dobile hranu. Odlučio je davati im hranu svki put kada bi mačke proizvele taj ritam, tj.nagrađivao ih je. Primjetio je da su mačke sve češće proizvodile taj ritam koji je bivao sve jači.
Stermanove mačke
Nekako u to vrijeme NASA ga je pozvala da testira jedno raketno gorivo koje je izazivalo epileptične napade kod astronauta. On je ponio svoje mačke te njih izlagao uticaju tog goriva da utvrdi koliko vremena će proći prije nego razviju epi napad. Međutim, primjetio je da neke mačke dosta duže izdrže prije nego dobiju napad te da su ti napadi dosta slabijeg inteziteta. Kada je provjerio u svojim spisima utvrdio je da su to one mačke koje je nagrađivao za onaj specifični moždani ritam. Sve to je koincidiralo sa događajem vezanim za njegovu blisku prijateljicu. Naime ona je bolovala od epilepsije te je trebala da izgubi vozačku dozvolu jer je imala nekoliko velikih napada tokom vožnje. Ona je željela da i na njoj isproba da li će razviti taj specifičan ritam. oni su zaista i uspjeli, njegova prijateljica je smanjila broj svojih napada  ( skoro da ih više nije ni imala). Zajedno su napisali rad o tome.  Taj specifični ritam Sterman je nazvao SMR ( senzomotorni ritam). Njegova prijateljica je uspjela sačuvati svoju vozačku dozvolu.
 Dr Barry Sterman 

Kao rezultat svega ovoga, NASA je obučavala svoje mjesečeve astronaute da kontroliraju svoje SMR ritmove mozga. Pedeset godina kasnije, neurofeedback je još uvijek dio programa obuke astronauta.
Danas se neurofeedback koristi za vrhunske performanse profesionalnih sportskih timova, olimpijskih sportista i poslovnih ljudi. Obično koristi kao nemedikamentozno  rješenje za ADHD, PTSP-a (post traumatskog stresa), te kod tretmana autizma itd. 
Ovdje je i link za video koji govori o historijatu neurofeedback metode:


Comments