Tretman epilepsije neurofeedbackom

Epilepsija se opisuje kao neurološki poremečaj kojeg karakterišu epileptični napadi a koji nastaju usljed povećane razdražljivosti nervnih čelija. nervne čelije međusobno komuniciraju putem električnih impulsa, Epileptični napad se događa onda kada čelije iz nekog razloga počnu nekotrolisano bez prestanka slati električne signale. Uzrok nastanka epilepsije je raznolik: povrede mozga, tumori, upale mozga, poremećaji u razvoju mozga, bolesti krvnih sudova mozga, moždani udar, metabolički poremećaji ( dijabetes melitus, zloupotreba alkohola) itd. Često uzrok epilepsije ostane nepoznat.
U zavisnosti od mjesta u mozgu gdje je došlo do poremećaja, javljaju se različiti tipovi epileptičkih napada. Neka osnovna podjela bi bila na parcijalne i generalizovane vrste napada.
Dijagnoza se postavlja na osnovu EEG-a, Magnetne rezonance (MRI), funkcionalne magnetne rezonance (fMR), pozitronska emisijska tomografija (PET).
Danas postoji čitav niz lijekova koji se koriste za liječenje epilepsije pomoću kojih se može smanjiti učestalost i težina samog napada. Kod otprilike 70 % pacijenata pokazuje dobru kontrolu napada monoterapijom dok kod ostalih 30% koriste se dva ili više antiepileptika.  Koda nekih oblika epilepsije pacijenti ne reagiraju na terapiju te se u tom slučaju primjenjuje i hirurške  metode kao i metode ablacije epileptičnih žarišta.
Međutim u svijetu se unazad 60 godina koristi neurofeedbac kao alternativna metoda za liječenje epilepsije. Zapravo rani počeci rada s neurofeedbackom su se pokazali vrlo optimistični za tretman epilepsije. Američki naučnik Barry Sterman  je prvi primjetio pozitivne pomake kod pacijenata nakon tretmana neurofeedbackom. O tome možete detaljno pročitati ovdje https://nfbterapija.blogspot.com/2018/08/historijat-neurofeedbacka.html.
Novija  istraživanja su pokazala da sa neurofeedbackom možemo istrenirati mozak da sam reguliše ritmove moždanih valova koji dovode do stvaranja i širenja napada te da potakne stvaranje novih ritmova koji smanjuju rizik od napada. Sa nedavnim poboljšanjima u kvantitativnom EEG-u te poboljšanim protokolima neurofeedback-a u kliničkoj praksi je moguće eliminisati epileptične napade ili smanjiti količinu lijekova koju pacijent uzima (Walker JE; Kozlowski GP; Child Adolesc. Psychiatr. Clin.).
Ovdje možete pogledati i klipove s youtubea o tretmanu epilepsije pomoću neurofeedbacka https://www.youtube.com/watch?v=L8gSEsrfK48https://www.youtube.com/watch?v=MOLmqB_0SAc
Treba naglasiti da neurofeedback nije zamjena za lijekove te da pacijent smanjuje ili isključuje lijekove tek nakon što mu to nadležni neurolog odredi!!! Neurofeedback terapeut nikako ne odlučuje o medikamentoznoj terapiji. Antiepileptici nisu kontraindikacija za neurofeedback.

Comments