Neurofeedback kod poremećaja iz autističnog spektra

Šta je zapravo autizam?

Autizam je biološki razvojni poremećaj mozga koji karakterišu smanjena društvena interakcija, verbalna i neverbalna komunikacija, te ograničeni i ponavljajući obrasci ponašanja.

Mnoge studije pružile su potporu istraživanju neurofeedbacka kod liječenja simptoma poremećaja iz autističnog spektra (ASD), uključujući autizam, Aspergerov poremećaj i pervazivni razvojni poremećaj (PDD). Od 2011. godine završeno je na desetine istraživanja a koja su pokazala  značajna poboljšanja u socijalnom, emocionalnom  i bihevoralnom funkcionisanju  nakon tretmana  neurofeedbackom. Više studija pokazalo je promjenu mozga nakon neurofeedbacka. Studije praćenja na 12 i 18 mjeseci nakon završetka treninga neurofeedbackom pokazale su da pozitivni efekti  neurofeedbacka traju i nakon završetka vježbanja.
Sama tehnologija je prilično sofisticirana ali je proces jednostavan, bezbolan i neinvazivan. To je samo učenje. Naučite mijenjati aktivnost mozga na isti način na koji naučite svaku drugu vještinu - kroz povratne informacije i praksu. Svakih  pola sekunde, aktivnost vašeg mozga se uspoređuje s ciljevima promjena. Dobivate signal i "nagradu" kada ispunjavate cilj. Nema signala ili nagrade kada to ne učinite.
U 20 neurofeedback tretmana, s povratnim informacijama svaka pola sekunde, dobivate 72.000 šanse za učenje. To je jako puno ponavljanja. Nauka je  pokazala da ponavljanje  preoblikuje mozak,  Neurofeedback vam omogućuje preoblikovanje vašeg mozga.
Neurofeedbackom se snima moždana aktivnost  i ako postoje neki "ispadi" to nfb bilježi i prikazuje na ekranu
To je najlakše objasniti ovim jednostavnim primjerom: zamislite kad vjetar pokvari frizuru pa je popravljate  bez ogledala i to je naravno teško, ali tek s ogledalom možete vratiti svaku dlaku na svoje mjesto. Dakle mozak vidi svoju aktivnost (ispade) i onda ih može  i regulirati, zahvaljujuči svojoj neuroplastičnosti.
Naravno,  neurofeedback nije čarobni štapić kojim možemo izliječiti autizam. To je jedna metoda koja će dovesti do značajnog poboljšanja ali uz druge terapijske metode.
Nekoliko linkova na nedavne studije koje pokazuju značajno poboljšanje kod osoba iz autističnog spektra nakon tretmana neurofeedbackom.
Na žalosti postoji velika limitiranost kod izvođenja ovih istraživanja. Da bi se ona provela treba zadovoljiti čitav niz kriterija što kod ove populacije i nije baš jednostavno. Međutim, pozitivno je to što svakim danom dobivamo sve više informacija o pozitivnom učinku ove metode. 
Slike preuzete s interneta

Comments