Što je neurofeedback?
Neurofeedback, također nazvan EEG biofeedback, je tehnologija učenja koja omogućuje osobi da mijenja svoje moždane valove. Možete ga zamisliti kao kondicioniranje moždanih valova i vježbe za mozak.
Frekvencije na kojima naš mozak radi leži u osnovi svake misli, osjećaja i ponašanja. Disregulacija mozga je temelj emocionalnih, kognitivnih i poremečaja ponašanja. Izbor načina na koji je trening prikladan za određenog pojedinca ovisi o profesionalnoj procjeni simptomima i istoriji. Neurofeedback trening trebao bi se odvijati samo pod nadzorom stručno osposobljenog osobe.
Može li se predvidjeti uspješan ishod?
Nije moguće sa sigurnošću predvidjeti da će obuka biti uspješna za određenog pojedinca. Međutim, učinkovitost obuke obično se može rano procijeniti tokom treninga. Nuspojave su rijetke, a kada se dogode, mogu se preokrenuti jer neurofeedback potiče plastičnost mozga.
Zašto neurofeedback funkcionira?
Mozak je nevjerojatno prilagodljiv ili “plastičan” i sposoban za učenje. Može naučiti poboljšati vlastiti učinak, kada mu se daju naputci - povratne informacije - o tome što promijeniti. Sve učenje zapravo ovisi o povratnim informacijama, a mozak je dio nas koji je najviše posvećen učenju. Čineći informacije dostupnim mozgu o tome kako funkcionira, i tražeći od njih da izvrši prilagodbe, to može naučiti. Kada mozak dobro obavlja svoj posao reguliranja, osoba će se osjećati smireno, budno i pažljivo. Svaka sesija izaziva polaznika da održi ovo stanje "visokih performansi". Postupno, mozak uči, baš kao što uči sve ostalo, i uz dovoljno treninga, obično zadržava propis koji je dobio.
Koliko traje trening?
EEG trening je proces učenja, pa se rezultati postupno s vremenom vide. Indikacije napretka, međutim, mogu se vidjeti obično unutar 10-20 sesija.
Razvojna trauma može zahtijevati više od 100 sesija, ali polaznik će znati da pomaže mnogo prije no što svi simptomi prestanu djelovati.
Koliko često treba održavati treninge?
U početnim fazama, sesije trebaju biti redovite, optimalno dva do tri puta sedmično. Razmislite o učenju sviranja klavira. Nakon što mozak počne učvršćivati svoje novo učenje, sesije mogu biti rjeđe. Ne postoji način da se predvidi koliko će pojedinacu trebati sesija.
Moj doktor je skeptičan prema neurofeedbacku. Što da napravim?
Vaš doktor možda neće znati za ovu specifičnu vrstu biofeedback-a. On ili ona trebaju održavati zdrav skepticizam u vezi s bilo kojim novim pristupom i to je sasvim ok. Možete ga zamoliti da malo istraži ovo područje.
Iz mog ličnog iskustva znam da nismo imali koga pitati. Bilo nam je sve novo, neurologu je ova metoda bila nepoznata. Iz ovog razloga je nastao ovaj blog da posluzi roditeljima kao mjesto gdje će dobiti neke informacije vezano za ovu oblast.
Svjedok sam da se stvari mijenjaju na bolje. U susjednoj Hrvatskoj postoje domovi zdravlja gdje s uputnicom možete odvesti dijete na tretman neurofeedbacka. Dosta njihovih ljekara je upoznato s ovom metodom kao i njenim rezultatima. Iskreno vjerujem da će ovaj trend preći i na ostale države u regionu te da će svako dijete (a i odrasle osobe) imati priliku da ide na nfb treninge ako za time postoji potreba.
Comments
Post a Comment