Neurofeedback u tretmanu migrenozne glavobolje

Migrena je hronična, epizodna primarna glavobolja. Simptomi u pravilu traju 4 do 72 sata i mogu biti jaki. Bol je često jednostrana ali ne uvijek, pulsirajuća, te se pogoršava  s fizičkom aktivnošću i praćena je autonomnim simptomima (npr. mučnina, osjetljivost na svijetlo, zvuk i mirise). 
Okidač za migrenu često nije jasan. Međutim, mnogi potencijalni “okidači“ migrene su identificirani, uključujući crveno vino, preskakanje obroka, prekomjerni aferentni podražaji (trepereće svjetlo, jaki mirisi), promjene vremena, manjak sna, stres i hormoni.
Kolebanje razine estrogena je snažan okidač za migrenu. U mnogih žena migrena se javlja kao simptom PMS-a, napadi su često jaki u toku menstruacije (menstrualna migrena) a pogoršavaju se tokom menopauze. Mnoge žene nemaju napadaje migrene za vrijeme trudnoće (ali ponekad dođe do pogoršanja u 1. ili 2. tromjesečju). Oralni kontraceptivi i druga hormonska terapija povremeno provociraju ili pogoršavaju migrenu,

Pored medikamentoznog liječenja primjenjuju se i drugi vidovi terapije. Uglavnom se preporučuje izbjegavanje okidača ukoliko je to moguće.
Zadnjih godina rađena su istraživanja gdje je na brojnim slučajevim potvrđeno pozitivno djelovanje neurofeedbacka u tretmanu migrenozne glavobolje.
Utvrđeno je da je trening s neurofeedbackom učinkovit u smanjenju intenziteta i učestalosti glavobolja i migrena, posebno u djece i adolescenata. Treni
ng s neurofeedbackom također može pružiti dugoročno olakšanje ljudima koji pate od migrene, s tim trajnim ublažavanjem kao glavnim ciljem.
Neurofeedback je naučno dokazani metod koji pomaže mozgu da stvori nove obrasce i odgovore na dolazne okidače i stresore. Ovaj novi odgovor poboljšava aktivnost i funkciju moždanih valova. Rezultat je smireniji, sretniji, zdraviji mozak koji ima manje simptoma i pogoršanja. Studije su pokazale više od 54% stope ukupnog prestanka bola i simptoma, a 99% je prijavilo smanjenje bolova i simptoma. Kada se uspostavi ravnoteža i funkcija dolazi do optimizacije i poboljšanja zdravlja. 
Reference
1. Ninaus M, Kober S, Witte M, Koschutnig K, Neuper C and Wood G. Brain volumetry and self-regulation of 1110 Cephalalgia 36(12) brain activity relevant for neurofeedback. Biol Psychol 2015; 110: 126–133. 77. 
2. Gruzelier J. EEG-neurofeedback for optimising performance. I: A review of cognitive and affective outcome in healthy participants. Neurosci Biobehav Rev 2014; 44: 124–141.
3.Sulzer J, Sitaram R, Blefari M, et al. Neurofeedbackmediated self-regulation of the dopaminergic midbrain. Neuroimage 2013; 83: 817–825.
4. Ros T, The´berge J, Frewen P, et al. Mind over chatter: Plastic up-regulation of the fMRI salience network directly after EEG neurofeedback. Neuroimage 2013; 65: 324–335. 
5. Haller S, Kopel R, Jhooti P, et al. Dynamic reconfiguration of human brain functional networks through neurofeedback. Neuroimage 2013; 81: 243–252.


Comments