Poremećaj autističnog spektra (ASD) je neurorazvojni poremećaj koji utiče na komunikaciju, socijalnu interakciju i ponašanje. Djeca s autizmom često doživljavaju poteškoće u svom socijalnom i emocionalnom razvoju i mogu se boriti s izražavanjem svojih osjećaja ili razumijevanjem emocija drugih. Terapija igrom je oblik terapije koja koristi igru kako bi pomogla djeci s autizmom da razviju socijalne i emocionalne vještine, izraze svoja osjećanja i poboljšaju njihovo opće blagostanje. U ovom članku ćemo raspravljati o terapiji igrom za djecu s autizmom i naučnim dokazima koji podržavaju njenu efikasnost.
Šta je terapija igrom?
Terapija igrom je vrsta terapije koja koristi igru kako bi pomogla djeci da se izraze i rade kroz emocionalne, socijalne i probleme u ponašanju. Terapija igrom se može koristiti kod djece svih uzrasta, ali je posebno efikasna za mlađu djecu koja možda nemaju jezične vještine da izraze svoja osjećanja riječima.
U terapiji igrom, terapeut koristi igračke, igre, umjetnički materijal i druge aktivnosti u igri kako bi uključio dijete i pomogao mu da prenese svoje misli i osjećaje. Terapeut promatra djetetovu igru i koristi ove informacije kako bi im pomogao da razumiju svoje emocije i razviju nove načine suočavanja s teškim situacijama.
Terapija igrom se obično provodi u sigurnom okruženju koje pruža podršku, kao što je terapeutska kancelarija ili igraonica. Terapeut također može raditi sa članovima djetetove porodice ili starateljima kako bi im pomogao da shvate potrebe djeteta i pružili podršku kod kuće.
Kako terapija igrom pomaže djeci s autizmom?
Terapija igrom može biti posebno efikasna za djecu s autizmom, koja se mogu boriti sa socijalnim i emocionalnim razvojem. Djeca s autizmom često imaju poteškoća u razumijevanju društvenih znakova i izražavanju svojih emocija, što može dovesti do socijalne izolacije i problema u ponašanju.
Terapija igrom može pomoći djeci s autizmom da razviju socijalne i emocionalne vještine, kao što su empatija, komunikacija i samoregulacija. Kroz igru djeca s autizmom mogu naučiti izražavati svoja osjećanja, razumjeti osjećaje drugih i razviti nove strategije suočavanja s teškim situacijama.
Terapija igrom također može pomoći djeci s autizmom da razviju svoju kreativnost, maštu i vještine rješavanja problema. Igra omogućava djeci da istražuju nove ideje i isprobavaju različita rješenja problema, što može poboljšati njihov ukupni kognitivni razvoj.
Naučni dokazi koji podržavaju terapiju igrom za djecu s autizmom
Postoji sve veći broj naučnih dokaza koji podržavaju efikasnost terapije igrom za decu sa autizmom. Nekoliko studija je otkrilo da terapija igrom može pomoći u poboljšanju društvenih i emocionalnih vještina, smanjenju anksioznosti i stresa i poboljšanju općeg blagostanja kod djece s autizmom.
Jedna studija objavljena u časopisu Journal of Autism and Developmental Disorders otkrila je da je terapija igrom efikasna u poboljšanju socijalnih vještina i smanjenju problematičnog ponašanja kod djece s autizmom. Studija je obuhvatila 23 djece s autizmom koja su primala terapiju igrom tokom 12 sedmica. Rezultati su pokazali da su djeca koja su primala terapiju igrom imala značajna poboljšanja u socijalnim vještinama, kao što su kontakt očima i verbalna komunikacija, te smanjenje problematičnog ponašanja, poput agresije i samopovređivanja.
Druga studija objavljena u Journal of Play Therapy pokazala je da je terapija igrom efikasna u smanjenju anksioznosti i stresa kod djece s autizmom. Studija je obuhvatila 20 djece s autizmom koja su primala terapiju igrom tokom 10 sedmica. Rezultati su pokazali da su djeca koja su primala terapiju igrom imala značajno smanjenje nivoa anksioznosti i stresa u odnosu na kontrolnu grupu.
Metaanaliza 17 studija o terapiji igrom za djecu s autizmom pokazala je da je terapija igrom efikasna u poboljšanju socijalnih i emocionalnih vještina, smanjenju problematičnog ponašanja i poboljšanju općeg blagostanja. Metaanalizom je obuhvaćeno ukupno 358 djece s autizmom koja su primala terapiju igrom. Rezultati su pokazali da je terapija igrom povezana sa značajnim poboljšanjima društvenih vještina, problematičnog ponašanja i opšteg blagostanja.
Zaključak
Terapija igrom je vrijedan oblik terapije za djecu s autizmom. Kroz igru, djeca s autizmom mogu razviti socijalne i emocionalne vještine, izraziti svoja osjećanja i poboljšati svoje cjelokupno blagostanje. Naučni dokazi podržavaju efikasnost terapije igrom za djecu s autizmom, a studije pokazuju poboljšanja u socija
Comments
Post a Comment