Kako izgleda neurofeedback trening

Trening se sastoji od postavljanja elektroda na određena mjesta na površini glave, Za svakog klijenta to je individualno jer ovisi o simptomima koji se tretiraju. Čitav postupak je bezbolan. Moždani valovi se očitavaju putem elektroda (senzora) zatim se prikazuju na zaslonu kompjutera. Sam kompjuter analizira moždane valove ( koristi se za to određeni softver) i informacije koje dobijemo iz ovog procesa je ono što zovemo povratna informacija ( engl. feedback). to se manifestuje u promjenama na slici ili zvuku sadržaja koji klijent gleda. Dakle klijent kojem se radi neurofeedback NE PRIMA NIKAKAV ELEKTRIČNI STIMULANS 
Međunarodni sistem postavljanja elektroda po sistemu 10-20

Neurofeedback trening traje oko pola sata. Klijent prati neki sadržaj na monitoru koji ga lično zanima ( djeci je to obično neki crtić). Potrebno je uraditi 20 treninga da bi smo vidjeli neka poboljšanja. Prema novijim saznanjima potrebno je načiniti do 60 treninga kod kompleksnijih problema. Najbolji rezultati se postižu ako se trening radi svaki dan ili da razmak između treninga ne bude veći od tri dana. Neurofeedback nije zamjenska metoda za logopedsko, defektološke tretmane. To je metoda koja će  uveliko pomoći ali nije nikakav čarobni trening koji će riješiti sve probleme.
Roditelji često imaju brigu kako će djeca prihvatiti to da im se nešto stavlja na glavu. Međutim uz strpljiv pristup terapeuta, zanimljiv sadržaj koji gledaju, djeca vrlo brzo prestanu pružati otpor. 

 


Comments