Moždani talasi

Ljudski mozak proizvodi vrstu električne energije koja se može izmjeriti uređajem koji se zove elektroencegfalogram ili uobičajno kako ga zovemo EEG. 
EEG je uređaj koji bilježi raspone frekfencija na osnovu kojih se određuju vrste talasa. Jedinica kojom mjerimo ove frekfencije je Herz (Hz) i on predstavlja broj ponavljanja događaja u jednoj sekundi. Prema ovome naš mozak radi na pet vrsta frekfencija. Sve one su prisutne samo je jedna dominantna. 
Upravo taj dominantni talas i njegove osobine određuju naše trenutno stanje svijesti.



Gama talasi  su najbrži i najsuptilniji.  Njihova frekfencija je od 32 do 100 Hz. Odnose se na istovremeno procesiranje informacija iz različitih dijelova moga, vezani su za više mentalne funkcije. Nestabilnost ovih talasa dovodi do anksioznosti, uzbuđenja, stresa, ADHD-a, depresije.

Beta moždani talasi 
Oni spadaju u brzotalasne aktivnosti i karakteristični su za stanja povišene svijesti, koncentracije i pažnje. Ovi talasi su prisutni kada smo budni, pažljivi  angažovani oko riješavanja nekog problema. frekfencija na kojoj rade je od 13 do 32 Hz.  Postoje tri vrste ovih talasa: niski beta talasi ( relaksirana pažnja npr kada čitamo knjigu), srednji beta talasi su prisutni kada smo fokusirani na nešto i visoki beta talasi su prisutni kod složenog razmišljanja, integrisanja novih iskustava,
Kod nestabilnosti ovih talasa dolazi do stanja anksioznosti, velike uzbuđenosti, stresa, ADHD-a, depresije, strahovima.



Alfa moždani talasi dominiraju kada smo opušteni. raspon njihove frekfencije je od 8 do 13 Hz. Mozak se odmara kada je u alfa stanju. Niski alfa talasi od 8 do 10 Hz su prisutni za vrijeme sanjanja i lagane meditacije kada su oči zatvorene. Visoki alfa talasi od 11-12 i od 12-13 Hz su vezani za mentalno stanje otvorene svjesnosti te sposobnosti da se odgovori na veliki broj promjena u okolini. Kod vrhunskih sportista to je najpoželjnije stanje prilikom treninga.  Alfa talase mogu povećati određeni antidepresivi, marihuana i alkohol.

Theta moždani talasi 4-8 Hz. To su spori talasi i povezani su sa sanjarenjem i pospanošću. Teta je uglavnom pozitivno stanje. Pretjerana theta aktivnost je karakteristična za stanja kao što je ADD (Attention Defficite Dissorder). Kod djece od 6 mjeseci do 7 godina Theta talasi na EEG- u su dominantni i povezani su sa stanjem sugestibilnosti i hipnotibilnosti dok kod odraslih ukoliko dominiraju na EEG-u obično su povezani sa stanjem pospanosti i isključenosti.

Delta talasi (0,5-3Hz) su povezani sa dubokim snom. Kod beba su ovo dominantni talasi i mogu se vidjeti i u budnom stanju. Izvjesne frekfencije iz delta opsega okidaju lučenje hormona rasta  koji je značajan za regeneraciju organizma. delta talasi osim kod beba se mogu vidjeti i kod djece sa problemima u učenju, kod teškog ADHD-a te kod odraslih kod povrede mozga.



Slike preuzete sa http://www.choosemuse.com


Comments